Operowanie wieloma maszynami i pojazdami wymaga specjalistycznego przeszkolenia. Wydawaniem poszczególnych uprawnień zajmuje się Urząd Dozoru Technicznego, a dotyczą one przy tym dwóch ścieżek: obsługi wsppomnianych maszyn lub pojazdów oraz ich konserwacji. Zatem uprawnienia wydane przez UDT muszą posiadać zarówno operatorzy, jak i mechanicy naprawiający tzw. urządzenia transportu bliskiego. Ponadto wszelkie maszyny i pojazdy z wymienionej kategorii należy zgłaszać w urzędzie zgodnie z Ustawą z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym.
Jakie maszyny należy rejestrować w UDT?
Oczywiście przygotowując się do rejestracji maszyny najlepiej zaznajomić się z ustawą, która dokładnie reguluje ich rodzaje. W Białymstoku porad w tym zakresie możesz zasięgnąć również w GM Wózki Widłowe, ponieważ tematyka jest nam znana z codziennej praktyki.
Możliwe jest też reprezentowanie przedsiębiorcy przed UDT i wykonanie za niego rejestracji. Wystarczy w tym celu odpowiednie upoważnienie.
Co jest najistotniejsze?
Obowiązek istnieje głównie w przypadku następujących kategorii maszyn i pojazdów:
- wszelkiego typu wózków jezdniowych podnośnikowych – na przykład wózków widłowych, specjalistycznych i pozostałych, w tym prowadzonych oraz zdalnie sterowanych,
- wciągarek i wciągników – poszczególnych podnośników, m.in. linowych czy łańcuchowych, sterowanych zarówno z kabiny, jak i zdalnie lub ręcznie,
- różnego typu suwnic – sterowanych podobnie jak wciągarki,
- podestów ruchomych i nieruchomych – masztowych, wiszących i stacjonarnych oraz jezdnych, zamontowanych na pojazdach oraz wersji transportowanych i wolnobieżnych,
- różnego typu dźwigów sterowanych wewnętrznie (rożnych rodzajów „wind”) – towarowych, budowlanych, osobowych i szpitalnych,
- żurawi – wieżowych, przenośnych, przewoźnych, stacjonarnych i samojezdnych.
Wymienione urządzenia stanowią klasy główne dla wielu innych i przed wizytą w Urzędzie należy dokładnie się zorientować, czy dana maszyna wyżej niewymieniona do którejś z nich należy. Zgłoszenia nie wymagają na przykład wózki podnośnikowe paletowe.
Jak zdobyć uprawnienia obsługi opisywanych urządzeń
Wymóg rejestracji przekłada się bezpośrednio na konieczność zdobycia uprawnień do obsługi maszyn oraz pojazdów – dokładnie tych samych, które trzeba rejestrować. Wynika to z w/w ustawy, która w jednym z punktów głosi, iż UDT m.in. prowadzi działania konsultujące w aspektach przygotowania programów szkolenia dla osób eksploatujących i konserwujących rzeczone urządzenia (art. 37 p. 14).
Fachowo rzecz ujmując, uprawnienia dotyczą urządzeń bliskiego transportu, czyli UTB. Żeby je zdobyć należy zapisać się na odpowiedni kurs. Zwykle trwa on 30 godzin, a po odbyciu zajęć zdaje się egzamin. Wymagane jest także wniesienie opłaty egzaminacyjnej.
Egzaminuje natomiast regionalna komisja UDT.
Jak zarejestrować pojazd w Białymstoku?
Rejestrowanie urządzeń transportu bliskiego odbywa się między innymi w Białymstoku, w tutejszym oddziale Urzędu Dozoru Technicznego. W przypadku urządzeń zamontowanych w miejscu pracy, w procesie rejestracji poza dokumentem z rozporządzenia, załączyć należy:
- szkice zasilania maszyn,
- szkice uwzględniające otoczenie urządzenia,
- dokumenty potwierdzające prawidłowy montaż oraz wyniki testów po jego wykonaniu,
- protokół mówiący o zabezpieczeniach,
- oraz protokół opisujący odbiór budowlanych elementów.
Rejestracja w UDT wymaga więc czasem nieco zaawansowanej wiedzy, lecz zwykle łatwo ją odnaleźć w Internecie. Porad udzielają również sprzedawcy poszczególnych maszyn wiedząc, jakie urzędowe wymogi czekają na ich Klienta i gotowi są na pomoc w ich wypełnieniu.