Planując zakup ładowarki teleskopowej, musimy być świadomi, że jej eksploatacja wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych wymogów formalnych. Chodzi w szczególności o regularne poddawanie sprzętu przeglądom technicznym oraz zdobycie odpowiednich kwalifikacji przez operatora. W artykule wskażemy, czy ładowarka teleskopowa podlega pod UDT, czyli Urząd Dozoru Technicznego, w jakich dokumentach zawarte są przepisy z tym związane oraz jakie niesie to skutki, jeśli wykorzystujemy tego typu sprzęt podczas prac rolniczych czy budowlanych.
Zasady poprawnego użytkowania maszyny
Ładowarka teleskopowa, gdy służy do przemieszczania ładunków w ograniczonym zasięgu, jest objęta regulacjami Urzędu Dozoru Technicznego. Mówi o tym rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu. Wprawdzie nie wskazano w nim jednoznacznie tego urządzenia, ale można je zaklasyfikować do grupy wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia.
Oznacza to, że każda maszyna musi być nie tylko projektowana i wytwarzana, lecz także eksploatowana zgodnie z przeznaczeniem, przy uwzględnieniu wymogów związanych z bezpieczeństwem. Te kwestie reguluje ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym. Zatem czynności takie jak serwis i naprawa ładowarki teleskopowej powinny być wykonywane zgodnie z wytycznymi UDT. Obejmują między innymi badania okresowe, przeprowadzane co rok, a także eksploatacyjne czy powypadkowe.
Sama wiedza o tym, czy ładowarka teleskopowa podlega pod UDT, nie wystarczy – musimy pamiętać o wynikających z tego wymaganiach. Użytkując ten sprzęt, mamy obowiązek:
- opracowania dokumentacji – dotyczy to księgi rewizyjnej czy dziennika konserwacji, a także wykonywania niezbędnych schematów czy rysunków,
- zarejestrowania maszyny w Urzędzie Dozoru Technicznego, co wymaga jej zbadania odbiorczego i wydania decyzji przez inspektora.
Czynności związane z serwisowaniem warto powierzyć specjalistom z GM Wózki Widłowe – mamy bogate doświadczenie w branży oraz specjalistyczny sprzęt. W pracy uwzględniamy obowiązujące przepisy i dobieramy wysokiej jakości części zamienne.
Skutki podlegania pod Urząd Dozoru Technicznego – obowiązek posiadania uprawnień przez operatora
Jeśli interesuje nas, czy ładowarka teleskopowa podlega pod UDT i jakie powinności z tego wynikają, warto sięgnąć do przepisów znajdujących się w rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych. Jest w nich mowa o tym, że do eksploatacji wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje. Wymaga to wzięcia udziału w kursie – można skorzystać z oferty jednego z certyfikowanych ośrodków, które działają na terenie całego kraju. Program jest oparty na wytycznych UDT i pozwala na zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do obsługi sprzętu.
Po zakończeniu kursu dochodzi do postępowania kwalifikacyjnego, które obejmuje:
- złożenie pisemnego wniosku, gdzie jest mowa o rodzaju maszyny oraz zakresie kwalifikacji,
- egzamin przed komisją składającą się z co najmniej dwóch osób – zawiera część teoretyczną i praktyczną.
Jeśli egzamin zakończył się wynikiem pozytywnym, uzyskujemy zaświadczenie kwalifikacyjne. Dopiero wówczas możemy użytkować maszynę, przy czym niezbędna jest najwyższa kategoria, a więc I WJO, w której mieszczą się wszelkiego typu wózki widłowe. Zaświadczenie zachowuje ważność przez 5 lat – potem mamy obowiązek ponownego sprawdzenia kwalifikacji.
Zakup ładowarki teleskopowej
Czy ładowarka teleskopowa podlega pod UDT? Tak – dotyczy to każdego tego typu sprzętu, w tym takich producentów, jak Manitou czy JCB. Planując zakup urządzenia, warto skorzystać z merytorycznego doradztwa specjalistów z GM Wózki Widłowe. Zapraszamy do kontaktu, aby omówić szczegóły.