Tytułowe pojazdy są powszechnie wykorzystywane w logistyce i transporcie, rolnictwie oraz sadownictwie czy przemyśle motoryzacyjnym. Ich obsługa wymaga posiadania fachowej wiedzy, a także umiejętności praktycznych. Konieczne jest więc uczestnictwo w kursie, który kończy się państwowym egzaminem. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, czy na wózki widłowe trzeba mieć uprawnienia UDT.
Kiedy wymagany jest kurs?
Zdobycie odpowiednich kwalifikacji to konieczność w przypadku wszystkich widłaków z mechanicznym napędem podnoszenia. Wynika to z tego, że znalazły się one w katalogu umieszczonym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu. Oznacza to, że aby kierować takimi pojazdami, w tym wózkami specjalistycznymi, trzeba odbyć kurs, a także zdać egzamin.
Istnieje wyjątek od zasady związanej z tym, czy na wózki widłowe trzeba mieć uprawnienia UDT. Dotyczy on tych sprzętów, które są prowadzone ręcznie. Chodzi więc o popularne „paleciaki” – na szeroką skalę użytkuje się je na przykład w sklepach wielkopowierzchniowych do rozwożenia towarów na regały i półki.
Jazda bez kwalifikacji grozi dotkliwymi karami finansowymi – podlega im zarówno operator, jak i pracodawca. W sytuacji, gdy w wyniku prowadzenia pojazdu doszło do wypadku, sprawę kieruje się do sądu, gdzie poza wysokim mandatem może zostać orzeczone ograniczenie wolności.
Jak zdobyć uprawnienia UDT?
By kierować wózkami widłowymi, należy ukończyć wspomniany kurs. Jest on organizowany przez certyfikowane ośrodki działające na terenie całego kraju. W szkoleniu może uczestniczyć osoba, która:
- ukończyła 18. rok życia,
- posiada co najmniej wykształcenie podstawowe,
- wykazuje się dobrym stanem zdrowia i nie ma problemów ze sprawnością psychoruchową.
W trakcie kursu UDT uczestnik nabywa wiedzę oraz umiejętności praktyczne. Zapoznaje się między innymi z przepisami prawa dotyczącymi obsługi danego typu pojazdu, budową urządzenia, jego instrukcją obsługi czy procedurami postępowania w przypadku awarii. Ważne jest również zaznajomienie go z zasadami BHP.
Po ukończeniu kursu można przystąpić do egzaminu. Nad jego przebiegiem czuwa komisja składająca się z co najmniej dwóch osób. Jest podzielony na część teoretyczną oraz praktyczną. Jeśli ukończymy go z wynikiem pozytywnym, organ właściwej jednostki dozoru technicznego wyda zaświadczenie kwalifikacyjne.
Kategorie uprawnień Urzędu Dozoru Technicznego
Kwestia tego, czy na wózki widłowe trzeba mieć uprawnienia UDT, nie jest jedyną, którą należy wziąć pod uwagę podczas planowania pracy z użyciem tych maszyn. W zależności od tego, jaki ukończyliśmy kurs, możemy poruszać się różnymi rodzajami pojazdów. Wyróżniamy następujące kategorie kwalifikacji:
- I WJO – dzięki niej możemy obsługiwać wszystkie typy urządzeń, w tym specjalistyczne, wysokiego składowania, ze zmiennym wysięgiem oraz operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem, a także ładowarki teleskopowe;
- II WJO – najchętniej wybierana przez kursantów, gdyż umożliwia poruszanie się najpopularniejszymi wózkami widłowymi, w tym z czołowym najazdem, i nie obejmuje jedynie specjalizowanych;
- III WJO – dotyczy sprzętów jezdniowych podnośnikowych prowadzonych oraz zdalnie sterowanych.
Dla I WJO ważność zaświadczenia kwalifikacyjnego wynosi 5 lat, a pozostałych kategorii – 10 lat. Oznacza to, że po upływie takiego czasu należy ponownie przystąpić do egzaminu i zdać go z wynikiem pozytywnym.
Skorzystaj ze wsparcia specjalistów
Jeśli zastanawiasz się, czy na wózki widłowe trzeba mieć uprawnienia UDT, musisz pamiętać o tym, że poruszanie się widłakami podlegającymi pod Urząd Dozoru Technicznego jest możliwe tylko wówczas, gdy zostały one zarejestrowane w urzędzie i wykonano względem nich badanie odbiorcze, które realizuje inspektor. W GM Wózki Widłowe zapewniamy pomoc w załatwieniu formalności związanych z procedurami UDT, co obejmuje skompletowanie dokumentacji (wymagana jest księga rewizyjna), dostarczenie jej do odpowiedniej jednostki oraz odbiór po zakończeniu procedury i przekazanie właścicielowi sprzętu.