Ładowarka teleskopowa jest używana do wielu prac, w tym prowadzonych w ramach rolnictwa. Możemy wybierać spośród wielu typów i modeli – ich duże zróżnicowanie sprawia, że dobór odpowiedniego sprzętu bywa problematyczny. Podpowiadamy zatem, jaka ładowarka teleskopowa do gospodarstwa sprawdzi się najlepiej.
Przeznaczenie sprzętu
W zasadzie każda ładowarka teleskopowa jest przeznaczona do wykorzystania w rolnictwie. Takie możliwości dają na przykład sprzęty JCB. Jednak to, jaka ładowarka teleskopowa do gospodarstwa przyda się najbardziej, zależy w dużym stopniu od zakresu realizowanych prac.
Musimy uwzględnić:
- rodzaj napędu – w rolnictwie dobrze sprawdza się mechaniczny, który pozwala na sprawne przenoszenie towarów na trudnym terenie i zapewnia wysoką sprawność, co umożliwia szybkie ładowanie zboża na przyczepy; do prac, w których wymagana jest milimetrowa dokładność (na przykład rozrzucanie nawozu w konkretnych miejscach), przyda się układ hydrauliczny, gwarantujący wysoką precyzję działania;
- maksymalny udźwig – najlepiej pod tym kątem wypada ładowarka teleskopowa czołowa, która posiada nieruchomą kabinę oraz ulokowany po prawej stronie wysięgnik, dzięki czemu może unosić ładunki o wadze ponad 30 ton, w tym ciężkie bele drewna albo siana;
- wysokość podnoszenia – pojazdy obrotowe, w których kabina może poruszać się w prawo lub lewo o 360 stopni, pozwalają na manipulację towarami nawet na wysokości 22 metrów, co umożliwia między innymi umieszczanie na przyczepach ciągnikowych stosów balotów.
Ważna jest również moc pojazdu. Wiele modeli oferowanych przez firmę GM Wózki Widłowe, w tym Manitou, ma od 80 do 110 KM. Jest to wystarczająca wartość, jeśli chodzi o standardowe prace rolnicze przeprowadzane na gospodarstwie.
Jakie jeszcze parametry trzeba wziąć pod uwagę?
Przed zakupem ładowarki teleskopowej do gospodarstwa musimy uwzględnić jej wymiary. Trzeba je dostosować do infrastruktury – jeśli posiadamy niewielkie budynki, wysokość oraz szerokość pojazdu musi być do nich dopasowana, ewentualnie trzeba będzie dokonać zmian w obiekcie przeznaczonym do przechowywania maszyn.
Istotne są ponadto dostępne w urządzeniu tryby jazdy i manewrowania. Najlepiej, by maszyny miały możliwość:
- obsługi łyżki i wideł oraz działania w trybie automatycznym, półautomatycznym lub ręcznym, co ułatwia realizację prac oraz zapobiega przeciążeniom,
- kierowania tylko przednimi bądź wszystkimi kołami – wraz z niewielkim promieniem skrętu (optymalnie to 3,7-3,8 metrów) pozwala to na łatwe operowanie maszyną nawet w niewielkich przestrzeniach,
- wykorzystania dodatkowych trybów, takich jak „krab”, który umożliwia jazdę bokiem.
Fakt, iż pojazdy możemy doposażyć w wiele przydatnych w rolnictwie osprzętów, pozwala na zastąpienie ciągnika opisywaną maszyną. Chodzi między innymi o widły, chwytaka, pług, platformę roboczą, rozrzutnik do obornika czy hak do podnoszenia.
Ergonomiczne rozwiązania w kabinie
Jeśli interesuje nas, jaka ładowarka teleskopowa do gospodarstwa jest optymalnym wyborem, warto zdecydować się na sprzęt usprawniający prace rolnicze. Dlatego powinien on być wyposażony w dwuczęściowe drzwi, które umożliwiają wchodzenie oraz wychodzenie zarówno z prawej, jak i z lewej strony. Liczy się ponadto jak największa ilość przeszkleń, dzięki czemu operator dokładnie widzi przestrzeń roboczą.
Komfort wzrasta, gdy decydujemy się na sprzęt wyposażony w:
- ekran, na przykład 7-calowy, na którym wyświetlane są informacje dotyczące parametrów pracy,
- panel sterowniczy – umożliwia między innymi regulację przepływu oleju w układzie napędowym.
Jeśli mamy dylemat, jaka ładowarka teleskopowa do gospodarstwa to najlepsze rozwiązanie, zwróćmy uwagę na maszyny pochodzące od renomowanego producenta, takiego jak Dieci. Wysokiej klasy modele znajdują się w ofercie firmy GM Wózki Widłowe. Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia szczegółów.