Ładowarki teleskopowe to między innymi powszechnie znane koparki czy spychacze, ale także wiele innych maszyn, której mają podobne zadanie – przenoszenia danego ładunku. Czasem jest to jedynie ziemia, innym razem określone towary.
Zależy to od przeznaczenia danego pojazdu. W każdym jednak przypadku jest to sprzęt podlegający dużym obciążeniom i eksploatacji, ulega więc awariom. Jednak naprawa ładowarek teleskopowych może mieć miejsce znacznie rzadziej, gdy są one właściwie eksploatowane i serwisowane.
Zadania serwisu w kwestii naprawy ładowarek teleskopowych
Nie jest jednak tak, jak w przypadku samochodów, iż przeglądu dokonuje się raz na rok. W związku z przeciążeniami, jakim podlega ładowarka teleskopowa, dokonuje się ich co 30 dni. I właściwie jest to ściśle przestrzegana konieczność, gdyż odstępstwa od niej mogą doprowadzić do poważnych wypadków podczas pracy.
Tylko dzięki cyklicznym przeglądom można zlokalizować usterki lub różnego typu zagrożenia wynikające ze zużycia osprzętu.
Istota serwisu
Szczególne znaczenie dla utrzymania bezpieczeństwa pracy ma przegląd tych elementów i systemów, które odpowiadają za utrzymanie nad nią kontroli. Ze statystyk wynika bowiem, że 20% wypadków wynika z utraty tej kontroli. Oczywiście nieraz wpływa na to nieuwaga, lecz w dużej mierze powtarzalność sytuacji niebezpiecznych ma związek z nagłymi awariami, którym w dużej części można zapobiec dokonując przeglądów.
Naprawę ładowarek teleskopowych ukierunkować należy więc przede wszystkim na eliminowanie tych problemów, które najczęściej prowadzą do wypadków. Dla przykładu, częstym z nich są niesprawne stabilizatory, odpowiedzialne za poziomowanie maszyny na nierównościach czy zły stan kół napędowych.
Co oferuje serwis na przykładzie naszych usług w Białymstoku?
GM Wózki Widłowe, jako doświadczony usługodawca zna potrzeby Klientów z Białegostoku i innych miast – na tej podstawie możemy wskazać, jakie zadania związane są często z naprawą ładowarek teleskopowych i jak ona przebiega. I tak:
- zazwyczaj serwisy pomagają jedynie w zakresie sprzedawanego przez siebie sprzętu; jest to powszechna praktyka, czasami jednak możliwe jest również serwisowanie innego typu maszyn, gdy serwis ma szybki dostęp do odpowiednich części zamiennych;
- usługa może obejmować drobne usterki, jak m.in.: wymianę koła, jego pompowanie, uzupełnienia płynów, likwidacji nieszczelności; tym samym niektóre drobne prace serwisowe są wykonane u Klienta, co znacznie skraca czas zatrzymania prac w jego firmie, kiedy trwa serwisowanie;
- gdy zachodzi konieczność bardziej skomplikowanych działań, maszyna trafia do naszego serwisu; do najczęściej spotykanych usterek należą: problemy z silnikiem i m.in. jego mocą, skrzynią biegów, zakłócenia pracy wysięgnika (jego niepłynna i niewłaściwa praca), usterki pompy hydraulicznej oraz elektroniki i elektryki;
- ponadto prace mają również charakter konserwacyjny – wymieniane są szyby, klocki hamulcowe, tarcze, wygięte lub inaczej uszkodzone elementy osprzętu, renowacji ulega oświetlenie i wiele więcej.
Warto dodać, iż niektóre serwisy, w miarę swoich możliwości, na czas naprawy udostępniają sprzęt zastępczy, co stanowi ważne udogodnienie i zachętę dla potencjalnych Klientów.
Jak unikać uszkodzenia ładowarki
Przy powyższym, do największej ilości usterek poza wymienionymi, prowadzą błędy w obsłudze danej maszyny. Między innymi są to błędy rzutujące na trzy ważne zmienne: siłę odśrodkową, bezwładność i dynamikę łączącą środek ciężkości z ciężarem ładunku.
Z doświadczenia naszego serwisu w Białymstoku wynika, że błędy te zachodzą podczas wjeżdżania i wjeżdżania z/do transportującego pojazdu, nieuwzględnienia nierówności terenu, niestabilnego podłoża, błędnej oceny ciężaru ładunku, a nawet nieuwzględnienia siły wiatru (i wielu innych czynników). Uniknąć więc konieczności naprawy ładowarek teleskopowych można dzięki doświadczeniu operatora, a także jego rozważności.
Na ilość wypadków wpływa również zbyt duże tempo pracy, niewspółmierne do wydajności danej maszyny. Zdecydowanie należy tego unikać.