Wózki paletowe, zwane potocznie paleciakami, stanowią istotną pomoc we wszelkiego typu magazynach czy halach produkcyjnych, zapleczach sklepów, warsztatach. Obserwując sprzedaż w naszym sklepie w GM Wózki Widłowe Białystok, paleciaki należą do najczęściej i najchętniej kupowanych pojazdów. Nie ma w tym nic dziwnego. Do obsługi nie trzeba mieć specjalnych uprawnień. Jest to jednak tylko jedna z wielu zalet, które je cechują.
Ważne atuty wózków paletowych
Jak nazwa wskazuje paleciaki służą do przewożenia załadowanych palet. Mają niewielkie rozmiary, nie służą więc do przenoszenia dużych obciążeń, wynika stąd jednak ich zaleta w postaci możliwości manewrowania tam, gdzie nie zmieści się tradycyjny wózek widłowy.
Do cech większości wózków paletowych należą:
- udźwig zwykle nieprzekraczający 3000 kg,
- przystosowanie do pracy ze standardowymi europaletami,
- różna długość wideł w zależności od przystosowania wózka do określonej pracy i jego rodzaju – osiągają od 780 mm do 2500 mm,
- wbudowana waga, dzięki której można ocenić ciężar ładunku,
Produkowane są ponadto specjalne linie wózków podnoszących palety na większe wysokości, a także nietypowe, posiadające szersze od standardowych widły.
Dobry sprzęt – dobra jakość
Wózki paletowe są niewielkimi pojazdami. Operator wykonuje w nich pracę sterując specjalną rączką. Koła tych wózków zwykle mają średnicę nie przekraczającą 200 mm. Ich waga waha się w przedziale od 50 do 80 kilogramów. Wózki cięższe są bardziej wytrzymałe przez wzgląd na swoją konstrukcję – zwykle wykonane są z jednego fragmentu stali. Wśród rodzajów wózków można wyróżnić między innymi paleciaki: nożycowe, szerokie, galwanizowane czy długie.
Każde przystosowane są do przenoszenia odmiennego typu ładunków.
Jak obsługuje się wózki paletowe?
Przede wszystkim należy mieć na uwadze, iż są to urządzenia wymagające, twardej, równej i suchej nawierzchni. Tylko takie warunki gwarantują bezpieczną jazdę oraz bezpieczeństwo załadunków. Natomiast ich sterowanie jest dosyć proste. Ładunki podnosi się z pomocą hydraulicznego siłownika.
Operator porusza wahadłowym dyszlem, aby podnieść ładunek. W celu jego opuszczenia ustawia dźwignię w odpowiedniej pozycji, a do poruszania się ustawia dźwignię w pozycji neutralnej.
Najczęstsze usterki paleciaków
Paleciaki ulegają awariom i uszkodzeniom jak każde inne urządzenia wykonujące pracę pod obciążeniem. Zazwyczaj spowodowane jest to zużyciem ich komponentów. Awarie najczęściej dotyczą:
- samodzielnego opuszczania się ładunku ułożonego na widłach – czyli „nietrzymania” ciężaru (przyczyną często jest wyciek oleju z siłownika);
- zablokowania możliwości unoszenia wideł – w tym wypadku również problemem może być brak oleju lub niewłaściwa pozycja dźwigni i jej uszkodzenia; czasem też wózek nie unosi ładunku choć dyszel pracuje właściwie; wówczas najczęściej ładunek jest zbyt ciężki lub zanieczyszczone jest gniazdo smarowe;
- spowolnionego podnoszenia wideł – może dotyczyć uszkodzeń siłownika hydraulicznego lub zanieczyszczeń w obrębie zaworu przeciążeniowego;
- zbyt wolnego opuszczania ładunku – co może oznaczać zbyt dużą gęstość oleju.
Oczywiście w pracy paleciaków należy przestrzegać również ich właściwego użytkowania, ponieważ niektóre dysfunkcje mogą wynikać z niewłaściwej obsługi. Dotyczy to głównie nieprawidłowego ładowania palet.
Obsługa bez wyjątkowych ograniczeń
Zgodnie z prawem, tak jak wspomnieliśmy we wstępie, omawiane tutaj pojazdy nie należą do grupy urządzeń wymagających specjalnych uprawnień do ich obsługi. Obsługiwać je może więc każdy pracownik zaznajomiony z ich działaniem.
Musi on jednak posiadać aktualne przeszkolenie z zakresu BHP oraz przejść instruktarz obsługi.
Serwis paleciaków na przykładzie GM Wózki Widłowe Białystok
Sprzedając i naprawiając paleciaki nasza firma GM Wózki Widłowe z Białegostoku stara się to robić u Klienta. Rzadko bowiem dochodzi do sytuacji, w których wymagane są najbardziej skomplikowane czynności naprawcze, gdzie konieczne byłoby transportowanie pojazdu do naszego serwisu. Urządzenia te są wytrzymałe i prawidłowo użytkowane sporadycznie ulegają awariom.
Jeżeli jednak potrzeba zaawansowanych działań, wielu części zamiennych oraz odpowiedniego zaplecza technicznego do przeprowadzenia naprawy, Klienci również mogą liczyć na naszą pomoc.