Podobnie jak każdy inny pojazd, tak i wózek widłowy może ulec awarii. Tym bardziej, iż często jest wykorzystywany do podnoszenia ciężkiego ładunku. Awarii ulegają więc nie tylko elementy jezdne, ale znacznie częściej podnośnik.
W pewnym stopniu można się przed awariami zabezpieczyć, lecz generalnie właśnie serwis wózków widłowych jest najlepszym gwarantem braku usterek. Odpowiednio wymieniane komponenty zminimalizują awaryjność i przedłużą żywotność sprzętu, zmniejszając koszty amortyzacji.
Najczęstsze usterki wózków widłowych
Generalnie, ze względu na zastosowanie, wózki widłowe są przystosowane do podnoszenia ciężkich ładunków. Z tego powodu stopień ich awaryjności jest niski i zazwyczaj wynika z normalnego zużycia danego komponentu, czasami jednak z niewłaściwej eksploatacji.
Do problemów najczęściej dochodzi z:
- widłami – które z oczywistych względów ulegają największym obciążeniom; specjaliści zalecają, by zawsze posiadać widły zapasowe, dzięki czemu w przypadku trudności w serwisowaniu ewentualne prace nie ulegną zatrzymaniu;
- złączami i zaworami – usterki związane są z trudnościami w podnoszeniu i opuszczaniu wideł, a mogą nawet uniemożliwić pracę podnośnika: najczęściej wynikają ze zużycia poszczególnych komponentów;
- połączeniami linowymi – co ma związek z mocą pojazdu; na skutek awarii w opisywanym zakresie może on stracić zdolność do osiągania odpowiedniego rozpędu;
- skrzynią biegów – również w czasie pracy obciążaną przez ciężary, co może wpływać na jej awaryjność.
Każda z opisanych awarii poprzedzona jest pewnymi symptomami. Skrzynia biegów może skrzypieć, stawiać opór podczas zmiany biegów, usterki złączy i zaworów mogą objawiać trudnościami w operowaniu podnośnikiem itd.
Zakres usług dobrego serwisu wózków widłowych
Większość z wymienionych wyżej usterek musi być naprawiona w serwisie wózków widłowych. Powinny skłaniać do tego już minimalne nieprawidłowości w pracy poszczególnych podzespołów. Wiadomo bowiem, że nieprawidłowa praca choćby wideł czy złączy może prowadzić do uszkodzenia przenoszonego towaru i zwiększyć straty. Przede wszystkim jednak, wózki widłowe powinny być odpowiednio serwisowane – czyli podlegać okresowym przeglądom. I jest to podstawowa zasada utrzymywania ich w dobrej kondycji.
Co ważne?
W tym i innych zakresach zwykle świadczone są usługi związane z:
- właśnie przeglądami i wymianą uszkodzonych części,
- montowaniem nowego osprzętu,
- naprawami wszystkich układów, nie tylko jezdnego i nośnego – dla przykładu, nierzadko zużyciu ulega karetka, będąca bardzo istotnym elementem niektórych; jej stan zapewnia bezpieczeństwo operatorowi, a uszkodzenia mogą stwarzać zagrożenie; w karetce często wyszczerbiają się profile gniazd zamków, wypaczeniu ulegają belki nośne, wygiąć się może dach; wszystkie te oznaki zużycia nie powinny być bagatelizowane.
W standardzie, dobry punkt serwisowy powinien oczywiście świadczyć pomoc kompleksową i zazwyczaj tak jest.
Jednak niektóre zakłady wychodzą poza nią.
Zasada serwisu wózków widłowych – przykład z Białegostoku
Czyni tak GM Wózki Widłowe w Białymstoku, czyli nasza firma. Co więcej, serwis wózków widłowych prowadzimy również wyjazdowe. Serwisanci w tym wypadku są wysyłani pod adres wskazany przez Klienta po wcześniejszych ustaleniach i przeprowadzają naprawę na miejscu. Wtedy tylko w sytuacjach bardzo nietypowych pojazd zabierany jest do naszego warsztatu – głównie w przypadku najpoważniejszych awarii.